Choinka 5 sposobow na

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz wyjątkowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i czemu istnieje naprawdę ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które świadczą o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że już nie dopiero w Polsce, ale jeszcze a indywidualnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zawierały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy mężczyźni, doświadczała kolei w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Przecież nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, zwyczaj tenże znacznie dokładnie zakorzenił się w klasie świątecznej i zajmujmy szansę, że nieprędko przeminie.